SEM(Arama Motoru Pazarlaması)

SEM Nedir?

SEM İngilizce kelimeler olan Search Engine Marketing kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir Türkçesi arama motoru pazarlaması demektir, sizlere daha anlaşılır bir şekilde ifade etmem gerekirse arama motorlarında, sosyal medya sitelerinde verilen reklamlara dijital pazarlama denilmektedir. Reklamcılık konusuna Google ADS(Adwords), Bing ADS, Facebook ADS, Instagram ADS, Linkedin ADS şeklinde örnekler verebiliriz.

Toplamda kazanmış olduğum 7 Google Ads(Adwords) sertifikalarım şunlar.

1- Dijital Atölye Sertifikasyonu
2- Google Ads Temel Düzey Sertifikasyonu
3- Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Sertifikası
4- Yeni Başlayanlar İçin Google Analitiks Sertifikasyonu
5- İleri Düzey Google Analitiks Sertifikasyonu
6- Google Analytics Individual Qualification Sertifikası
7- Youtube Öğelerden Para Kazanma Sertifikası

Sertifikalarımı buradan görebilirsiniz.

SEM Danışmanlığı Nedir?

Arama motorlarında, sosyal medya sitelerinde vb. mecralarda reklam veren uzman kişilere sem uzmanı denilmektedir, sem uzmanlarının web site sahiplerine vermiş olduğu desteğe de sem danışmanlığı denilmektedir.

SEM danışmanlığı(Google ADS) konusunda verdiğimiz hizmetler şunlardır;

– Google ADS Arama Ağı
– Google ADS Görüntülü Reklam Ağı
– Google ADS Videolu Reklam Ağı
– Google ADS Gmail Reklam Ağı
– Google ADS Mobil Reklam Ağı
– Google ADS Evrensel Uygulama Reklam Ağı
– Google ADS Merchant Center(Alışveriş siteleri için)

Not: SEM danışmanlığı olarak sadece Google ADS(Adwords) konusunda hizmet vermekteyiz.

Google ADS Arama Ağı

Google ADS arama reklamları Google arama motorunda üstte 4 adet ve altta 3 adet olmak üzere toplam 7 adet olan sadece metin yani yazı şeklinde olan reklam türüdür. Google ADS arama ağı belirlenen anahtar kelimelere göre reklam verme türüdür.

Google ADS Görüntülü Reklam Ağı

Google ADS görüntülü reklam ağı, banner resimlerin görüntülü reklam olarak kullanıldığı bir reklam türüdür. Google ADS görüntülü reklam ağında 2 milyonu aşkın site ile Dünyadaki tüm internetin kullanıcılarının %90’na ulaşılabilir.

Google ADS Videolu Reklam Ağı

Google ADS videolu reklam ağı youtube ve gmail eposta adreslerinde animasyon veya film formatında videoların gösterilmesiyle gerçekleşen bir reklam türüdür.

Google ADS Gmail Reklam Ağı

Google’n epostası olan gmailde resim veya videolu formatlarda gösterilen bir reklam türüdür. Gmailde gösterilen reklamlar, gmail epostasını kullanan kullanıcıların Google hesabıyla arama motorunda yapmış olduklara aramalara, tıklamış oldukları ilgili reklamlara göre yine aynı kullanıcılara epostalarında gösterilen reklamlardır ancak gmaili kullanan kullanıclarda gmail reklamlarının görünebilmesi için kullanıcıların Google hesabında bulunan reklam kişiselleştirme alanının açık olması gerekir eğer kapalı olursa Google hem o kişinin kendi eposta adresinde hem de gmaili kullanan diğer kullanıcıların eposta adreslerinde hiçbir şekilde göstermez.

Google ADS Mobil Reklam Ağı

Günümüzde sadece masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar kullanılmamakta cep telefonu ve tabletler de kullanılmaktadır ülkemizde mobil cihazların yaygınlaşmasıyla mobil internet kullanıcı sayısı da artmaktadır hâl böyle olunca mobil internetin önemi de artmaya başlamaktadır. Web sitelerin en büyük trafik kaynaklarını mobil kullanıcılar oluşturmaktadır. Google ADS mobil reklamlar ağında metin, görüntülü veya videolu formatlarda reklam verilebilmektedir.

Google ADS Evrensel Uygulama Reklam Ağı

Google ADS evrensel uygulama reklam ağı, mobil uygulamalarınızın metin, görsel ve videolu formatlarda Google Play, Google Arama, Google Görüntülü, Youtube, Gmail reklam ağlarında ve mobil sitelerde gösterilir.

Google ADS Merchant Center

Google ADS Merchant Center hesabı açılarak alışveriş sitelerinde ürün satışları, ürün iadeleri, ziyaretçilerin tıkladığı ürünler vs. takip edilebilir. Alışveriş sitelerinin reklamları metin, görüntülü ve videolu formatlarda olabilir.

Profesyonel Blogger, SEO ve SEM Uzmanı
                   Özer Irmak

Do NOT follow this link or you will be banned from the site! HEMEN ARA
error: İçerik korunuyor !!