SEM DanışmanlığıSEM Danışmanlığı Nedir?

Arama motorlarında, sosyal medya sitelerinde vb. mecralarda reklam veren uzman kişilere sem uzmanı denilmektedir, sem uzmanlarının web site sahiplerine vermiş olduğu desteğe de sem danışmanlığı denilmektedir.

Günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte hem arama motorlarının hem de sosyal medya kullanıcılarının sayıları da artmaktadır bu da internette reklam vermenin önemli olmaya başladığını göstermektedir işte sanal alemde verilen bu reklamlara dijital reklamlar denilmektedir.

Not: SEM danışmanlığı olarak sadece Google ADS(Adwords) konusunda hizmet vermekteyim.

SEM Nedir?

SEM İngilizce kelimeler olan Search Engine Marketing kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir Türkçesi arama motoru pazarlaması demektir sizlere daha anlaşılır bir şekilde ifade etmem gerekirse arama motorlarında, sosyal medya sitelerinde kısaca tüm internet âleminde verilen reklamlara dijital reklamcılık(dijital pazarlama) denilmektedir.

AD: İngilizcede advertisement kelimesi ilân, duyuru ve reklam anlamlarına gelmektedir fakat bu kelime çok uzun olduğu için yerine ad kelimesi kullanılmaktadır bu kelime de advertisement kelimesi ile aynı anlama gelmektedir ve daha kısa olduğu için ad kelimesinin kullanılması daha çok tercih edilmektedir ads kelimesi ad kelimesinin çoğuludur Türkçe’de reklamlar mânâsına gelmektedir.

SEM Danışmanlığı Dijital Reklam Türleri

SEM dijital reklam türleri şunlardır;

– Arama motoru reklam ağları(Google ADS, Bing ADS, Yandex ADS gibi)
– Sosyal medya reklam ağları(Facebook ADS, Twitter ADS, Linkedin ADS, Instagram ADS gibi)
– Web sitelerine verilen reklam ağları görsel, video veya metin şeklinde(Kişisel Web Siteleri, Haber Siteleri, İlan Siteleri,Rehber Siteleri gibi)

SEM Danışmanlığı Google ADS Reklam Ağı

Google Dünya’nın en büyük arama motoru konumunda tabi hal böyle olunca google ads dijital reklam ağı da Dünya’nın en büyük reklam servisi olmaktadır bu serviste arama ağı, görüntülü reklam ağı, videolu reklam ağı, gmail reklam ağı, mobil reklam ağı, evrensel reklam ağı ve Alışveriş(Merchant Center) türlerinde reklamlar verilebilmektedir.

Google ads dijital reklam ağı çok geniş çaplıdır ve bu alanda reklam verebilmek için ya uzman olmak gerekir ya da benim gibi google ads sertifikalı bir uzmanla çalışmak gerekir. Google adsin çok büyük bir ağ olması dolayısıyla bu alanda alınacak ücretsiz bir sertifika ile kişiler uzmanlıklarını kanıtlayarak prestijlerini arttırabilirler ve bu alandan para kazanabilirler ayrıca googledan alınacak sertifikalarla kişiler kendi firmalarının google ile partner olmasını sağlayabilirler veya çalıştıkları firmaların google partner olmalaırını sağlayarak bu alanda daha prestijli hale gelip daha çok para kazanma fırsatı yakalayabilirler. Google sertifikaları şuanda Dünya’nın en değerli sertifikaları olarak kabul edilmektedir.

SEM Danışmanlığı Facebook ADS Reklam Ağı

Facebook Dünya’nın en çok tercih edilen sosyal medya sitesidir tabi bu durum facebook reklamcığın da çok önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Facebook’da reklam vermek biraz daha kolaydır her ne kadar reklam vermek için uzman olmak gerekmese de yine de Facebook’a nasıl reklam verileceği konusunda bilgi olmak gerekir eğer bu konuda bilgili değilseniz o zaman facebook sertifikalı bir sosyal medya uzmanıyla çalışabilirsiniz. Facebook’da görsel, video ve slayt gösterisi şeklinde reklamlar verilebilir. Facebook Dünya’nın en çok tercih edilen bir sosyal medya sitesi olmasında dolayı bu alanda alacağınız bir sertifika ile sosyal medya uzmanı olarak danışmanlık yapabilirsiniz. Facebook sertifikalaı Google’dan sonra en değerli sertifika özelliğine sahiptir.

SEM Danışmanlığı Instagram ADS Reklam Ağı

Facebook’un 2012 yılında Instagram’ı bünyesine katmasıyla birlikte Instagram’da dijital reklamcılık büyük önem kazandı. Instagram’a reklam verebilmek için Facebook ads reklamcılığı kullanılara direk olarak Instagram’da reklamların yayınlanmasını seçmek yeterlidir.

SEM Danışmanlığı Yandex ADS Reklam Ağı

Yandex arama motorunun kullanımı ülkemizde her ne kadar az olsa da özellikle Rusya’ya ait olması sayesinde ve Rusya’da Yandex arama motorunun diğer arama motorlarına göre daha çok tercih edilmesi dolayısıyla eğer Rusya’ya yönelik bir ürün satışı yapılması planlanıyorsa mutlaka Yandex arama motoruna da reklam verilmeli. Yandex ads reklam ağında metin, görsel, video ve mobil uygulama türlerinde reklamlar verilebilmektedir. Yandex arama motorunda Yandex Metrica(Analitiks Sertifikası) ve Yandex Direct(Reklam Sertifikası) sertifika türleri alınabilmektedir. Yandex’in günümüzde ülkemizde kullanıcı sayısı az da olsa gelecekte bu arama motorunun kullanıcı sayısı arttığında sertifikaları da daha değerli hâle gelecektir o yüzden Yandex sertifikaların da şimdiden alınmasında faydalı olacağını düşünüyorum.

Yukarıda saydığım liste Bing, Twitter, Linkedin şeklinde daha da arttırılabilir ben bu makalede en önemli arama motorlarından ve sosyal medya sitelerinden bazılarını bahsettim.

SEM danışmanlığı yani dijital reklamcılık danışmanlığı konusunda hangi sertifika alınmış olursa olsun her sertifikanın bir geçerlilik süresi vardır alacağınız bu sertifiların geçerlilik süresi bir yıl ile iki yıl arasında değişmektedir bu yüzden sertifikalarınızı gerçerlilik süresi bitmeden yeniden girip tekrar en güncel hâlini almanız gerekir.

Pin It on Pinterest

Call Now Button