DESTEK VE BAKIM SÖZLEŞMESİ

WordPress Destek ve Bakım Planları

Şartlar ve Koşulları

Özer Irmak, müşterilerin WordPress web sitelerini düzenli güncellemeler ve diğer hizmetler ile en iyi şekilde güvenli ve düzenli tutmak için WordPress Destek ve Bakım Planları sunar.

WordPress Destek ve Bakım Planları aylık / yıllık olarak sağlanır ve müşteriler herhangi bir zamanda iptal edebilir daha önce ödenmiş olan kullanılmayan süre için geri ödeme yapılmaz iptalden önce verilen faturalar üzerinde yapılan ödemelerin vadesi dolacaktır aksi belirtilmedikçe kayıt işlemi sırasında müşteri tarafından sağlanan iletişim bilgileri geçerli olacaktır.

1 – Yetki

Müşteri, Özer Irmak’ın web sitesinde tanımlanan düzenli WordPress bakım ve desteğini sağlamak için Özer Irmak’ı bağımsız bir yüklenici olarak görevlendiriyor. Özer Irmak’ın bu sözleşmeyi yerine getirmesini sağlamak için Müşteri Özer Irmak’a aşağıdakilere erişimi sağlamayı kabul eder:

 • FTP erişimli kullanıcı adı ve şifre ( Eğer mevcut değilse,kullanıcı adı ve şifresi,müşteri hosting hesabında tarafımızdan oluşturulur ).
 • WordPress Web sitesinin cPanel’ine erişim ( genellikle hosting hesabında sağlanır ).
 • WordPress yönetici seviyesi kullanıcı adı ve şifresi. ( Kullanıcı adı ” wpdahisi ” olmalıdır. )
 • Müşteri ayrıca, Özer Irmak’ın WordPress web sitelerine herhangi bir eklenti kurmasına veya bakım ve destek hizmetleri sağlamak için gerekli diğer düzeltmeleri yapmasına izin vermeyi kabul eder.
 • Resmi güncellemeler ve Müşteri ile iletişim e-posta, yardım masası ve / veya Intercom vasıtasıyla yapılacaktır.

2 – Yedekleme ve Geri Yükleme Hizmetleri

Web sitenizin tamamının güvenli günlük yedeklemelerini Google Drive’a yapıyoruz ve destek planınız tarafından belirlenen sayıda kopyasını tutuyoruz. Web sitenizi tam olarak geri yüklemek için gereken her şeyi yedekliyoruz. Siteniz çöker veya geri yüklenmesi gerekirse, mümkün olan en kısa sürede önceki bir sürüme geri çevirebiliriz bunun ne kadar hızlı olacağını garanti edemesek de ( her durum farklıdır ve kendi nedenleri ve çözümleri vardır ), çoğu durumda talep üzerine 24 saat içinde geri yüklenmesini sağlarız.

3 – Bakım hizmetleri

 • WordPress çekirdeği ve eklenti güncellemelerinin yayımlanmasına ek olarak, bakım ve destek hizmetleri web sitenizi çalışır ve kararlı durumda tutmayı sağlamaktadır. WordPress çekirdek yazılımı ve eklenti güncellemeleri, güncelleme sonrası inceleme ve güncellemelerden sonra ortaya çıkan hataların veya sorunların giderilmesi dışında kalan bakım hizmetlerinin zamanı ek bakım olarak düşünülebilir ve aylık destek süreniz dışında kalabilir.
 • Web sitenizi çalışır durumda devam ettirmek ve doğru görünmesi için küçük değişiklikler gereklidir(destek planınıza ek süre dahil, ilave saatler kullanılabilir) bunlar tarayıcı güncellemeleri yüzünden tarayıcı sorunlarını gidermek(ancak bunlarla sınırlı değildir), bir yazılım güncellendikten sonra görünen eklenti veya tema sorunlarını, küçük marka değişiklikleri için CSS’nin ayarlanması(renk, logo, tipografi, vb.); açıklanamaz şekilde çalışmayı bırakan sorun giderme ve sabitleme özellikleri veya işlevleri.
 • Hataları veya yeni sorunları bulmak ve düzeltmek için yazılım güncellemelerinin ardından tam inceleme. Müşteri, genellikle, her bir sitenin ayrıntılı çalışmalarıyla daha yakından ilgileneceğinden, Özer Irmak’a bu anlaşma sırasında bakım gerektiren yeni hata, sorun veya sorunlar hakkında bilgi vermelidir.
 • Özer Irmak bir web sitesinin mevcut eklentilerine artık eklenti yazılımcısı tarafından desteklenmediği veya WordPress’in diğer herhangi bir bölümüyle uyumlu olmadığı zamana kadar destek sağlayacaktır bu durumlarda Özer Irmak bu eklentiler için en uygun muadil eklentileri bulmaya ve kurmaya çalışacaktır(bunu yapmak için zaman, Müşterinin destek planı süresinden alınacaktır.)
 • Kullanılabilirlik veya erişilebilirlik sorunu yaratılmadığı sürece hata veya bakım sorunu çözülmüş olarak addedilecektir. Özer Irmak web sitenizi olabildiğince iyi çalışması için elinden gelenin en iyisini yapacaktır.
 • Veritabanı optimizasyonu, sitenizi olabildiğince hızlı çalışmaya devam etmeye yardımcı olmak için gerçekleştirilecektir. Spam ve yazı revizyonları(en eski), veritabanınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olmak için temizlenecektir.
 • WordPress çekirdeği, WordPress eklentileri, çerçeveler ve temalar en güncel kararlı sürümü ile güncel tutulur. Kararlı, düzgün kodlanmış çocuk temasının(Child Theme) yerine getirilmemiş sitelerde tema güncellemelerinin yapılmayacağı hariç(aksi takdirde tema özelleştirmeleri kaybolacaktır ).
 • Sadece tema yükleyici ile yüklenebilen ve WordPress yönetim arabirimi içerisinde güncellenen ticari temalar ve çerçeveler güncelleme servisine dahildir özel dikkat gerektiren temalar ve çerçeveler ek bir saatlik ücret talep edebilir(Özer Irmak’ın çalışmaya başlamasından önce herhangi bir ek ücret, müşteri tarafından önceden onaylanmalıdır.)
 • Web siteleri, tüm özelleştirmeleri yinelenen yazılım güncelleştirmelerinin parçası olan dosyalardan ayrı tutmalıdır. Tema güncellemesi yüzünden Müşteri web sitesi kodu üzerine yazılmışsa, Özer Irmak herhangi bir şekilde sorumlu olmayacaktır.

Lütfen dikkat: WordPress Destek ve Bakım Planları, web siteleri WordPress tema geliştirme standartları ve W3C HTML / CSS doğrulamaları da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmamak üzere mevcut web standartlarına uyduğunda en iyi sonucu verir bunu yapmakta başarısızlık bakım ve desteği zorlaştırır ve Özer Irmak bu nedenle bir web sitesinin destek planlarına dahil edilmesini reddetme hakkını kullanabilir.

4 – Uptime İzleme ve Güvenlik Hizmetleri

 • 24/7 Uptime İzleme
 • Müşteri ve / veya hosting şirketi, çevrimdışıyken bir web sitesinde hemen e-posta ile bilgilendirilecektir. Özer Irmak siteyle ilgili sorunların çözülmesini sağlamak için hosting firması ile birlikte çalışacak ve site tekrar çevrimiçi olduğunda Müşteriyi bilgilendirecektir.
 • Güvenlik Zararlı yazılımları tarar.
 • Bir zararlı yazılımla ilgili sorun bulunursa müşteri bilgilendirilir ve kötü amaçlı yazılımların giderilmesi ve site kurtarma önerileri sunulur.
 • Güvenlik taramaları, üçüncü taraf araçları kullanarak ” Sucuri ” yapılmaktadır. Bu nedenle, bulgularınız veya sitenizdeki herhangi bir zararlı yazılımdan sorumlu değiliz.

5 – Destek Hizmetleri

 • Özer Irmak sorun giderme, hatırlatıcılar, içerik güncellemeleri, hosting irtibat ve danışmanlık için destek sağlar bu hizmetlerin sunulma süresi, bir müşterinin planında verilen destek saatlerinin sayısından(ayda 30 dakika) düşülür kullanılmayan zaman bir sonraki aya devredilmez.
 • Destek, yardım masamızdan sağlanabilir. Destek talepleri, biletleme sistemi aracılığıyla yapılmalıdır(formlar Özer Irmak web sitesinde, ekranın sağ alt tarafındaki mavi “yardım masası” sekmesine tıklayarak veya bilgi@ozerirmak.com.tr adresine e-posta yoluyla ulaşılabilir) talepler her zaman yapılabilir.
 • Müşteri destek uzmanlarımız Pazartesiden Cumaya, saat 09:00 – 18:00 saatleri arası telefon,email ve online sohbet ile destek vereceklerdir; tüm resmi tatiller hariç. Uzmanlar bu saatler dışında da destek olabilir ancak bu teminatlar garanti edilemez ve bu sözleşmenin bir parçası olarak otomatik olarak verilmemiş veya kabul edilmemiştir.
 • Özer Irmak iki saat veya daha az süren(çoğu görev 24 saat içinde başarıyla sonuçlanır) herhangi bir görevde iki iş günü geri dönüş yapmayı taahhüt eder acele talepler(24 saatten az sürede) başarılabilir ancak ek bir acele ücreti 200 TL ‘ye kadar çıkabilir.
 • WordPress Destek ve Bakım Planları “olduğu gibi ” sunulmaktadır; örtülü garanti yoktur veya web sitenizin istediğiniz gibi işlev görmesini garanti eder(bazen birlikte çalıştıkları bileşenler, hosting şirketleri ne sağlayacakları veya üçüncü parti bileşenlerin hangi şartlar altında olacağı konusunda sınırlamalar vardır ve eklentileri olacaktır.)
 • Destek sorununuzda planınıza dahil edilenden çok daha fazla web geliştirme zamanı gerekiyorsa, WordPress Destek ve Bakım Planı dışında ayrı bir proje olarak alıntılayacağız buna bir örnek bir web sitesi yeniden tasarımı, önemli yeni işlevsellik eklenmesi veya yeni bir uygulamanın geliştirilmesi olacaktır.
 • Özer Irmak, bir müşteri web sitesinde üçüncü şahıslar tarafından özel web geliştirmeyi otomatik olarak desteklemez iyi yorumlanmamış özel kodlarla çalışmayı kabul edersek, yardımcı olması için orijinal geliştiriciye erişim isteyebiliriz başkaları tarafından herhangi bir web geliştirme(Özer Irmak dışında) başlatılmadan önce Müşteri’nin Özer Irmak ile bağlantı kurması önerilir böylece Müşteriye yeni gelişimin uygunluğu ve potansiyel tuzaklar konusunda tavsiyelerde bulunabiliriz. Üçüncü tarafların ek gelişmesinden dolayı web sitesi sorunlarını gidermek için Özer Irmak Siteleri çağrılırsa bu düzeltmeler için ek bir saatlik ücret(en az 100 TL.) talep edebilir.
 • Bu anlaşmanın süresi boyunca Müşteri, başka hiçbir tarafın Müşteri web sitesi, web sitesi veritabanı, eklentileri veya dosyaları(normal içerik yönetimi için gerekli olmadığı sürece) değişiklikler yapmayacağını kabul eder; düzenlemelerin kaybolmasına yol açabilecek temada standart dışı değişiklikler veya değişikliklerin kaybolmasına neden olabilecek çekirdeği veya eklentileri etkileyen tüm değişiklikler. Özer Irmak dışındaki bir taraf bir Müşterinin web sitesinde değişiklik yaparsa, onarılması gereken hatalar, Müşterinin ekstra ücret ödemesi dahilinde Özer Irmak tarafından yapılacaktır.

WordPress Destek ve Bakım Planlarına Dahil Olmayanlar:

 • Alan adı yönetimi, hosting veya hizmetleri(ancak alan adı yönetiminizle çalışabilir ve alan adınızın ayarlarını veya hizmetlerini sizin adınıza aylık destek sürenizin bir parçası olarak yapabiliriz.)
 • Arama motoru optimizasyonu hizmetleri (SEO raporlamanıza dayalı tavsiyelerde bulunabilmeniz için destekleme zamanınızı kullanabilirsiniz).
 • WordPress olmayan web siteleri
 • Web sitesi taşımaları ( Ayrıca ücretlendirilir ).
 • E-posta desteği, yönetimi veya bakımı (sizinle birlikte aylık destek sürenizin bir parçası olarak hosting firması ile iletişim kurabiliriz.)
 • Yukarıdaki bölümlerde açıkça bulunmayan her şey, Özer Irmak’nin belirleyeceği tutarda ücret alınabilir.
 • Özer Irmak, gizliliğinizi korumayı taahhüt eder.

6 – Feragat

 • Plan’da açıklanan hizmetler kullanılamıyorsa, Özer Irmak bu hizmetleri düzeltip 24 saat içinde makul tedbirler alacaktır. Özer Irmak’nin kontrolü dahilindeki koşullarla başa çıkma konusundaki ihmalkar başarısızlığından kaynaklanmayan ve 30 günlük sürede toplam 24 saatten fazla bir sürede olanaksız olan durumlarda, Özer Irmak kendi takdirine bağlı olarak Müşterilere ödenmesi gereken bedeli aylık ücretin geri ödenmesi veya aynı miktara kadar hizmet saati sağlamakla yükümlüdür.
 • Özer Irmak, Planlar’da veya Ek Hizmetler’de tanımlanan hizmetlerin yaratılması, üretilmesi veya tedarikinde yer alan diğer kimseler, Müşteri veya diğer herhangi bir şahsa, sözleşme, haksız fiil ihmalkarlık ya da yasal görevin ihlali, başka herhangi bir sebeple ve sebebi ne olursa olsun, Sözleşme veya bu hizmetler ile bağlantılı olarak, her ne olursa olsun ekonomik kayıp veya kâr kaybı, iş sözleşmeleri, gelirler veya beklenen tasarruflar veya itibarınıza veya şerefinize zarar vermek veya herhangi bir üçüncü şahıs tarafından yapılan herhangi bir iddiadan kaynaklanan zarar veya herhangi bir özel, dolaylı, veya sonuçta ortaya çıkan kayıp veya hasarın sorumluluğunu üstlenecek ve Özer Irmak’ne karşı yapılabilecek herhangi bir iddiadan Özer Irmak’ni tazmin edecektir.
 • Özer Irmak kontrolünün dışındaki koşullardan ötürü Plan’da veya Ek Hizmetler’den herhangi birinde yer alan hizmetleri gerçekleştirmede engellenmekten veya gecikmekten doğan kayıp veya hasarlardan sorumlu değildir. Bu tür koşullar, hükümet eylemleri, savaş, ayaklanma, grev veya ticaret anlaşmazlıkları ( kendi çalışanlarımız tarafından ve bunlar dahil ), teknik başarısızlık, İnternetin genel durumu, elektrik kesilmesi, iletişim hatası, hava durumu, yangın veya patlama, doğal veya yerel acil durumlar.

7 – Ödeme

 • Müşterinin Özer Irmak’ne, bir Destek ve Bakım Planı aracılığıyla devam eden destek ve bakım için Özer Irmak ile bağlantı kurmak istediklerini bildirmesi üzerine, Özer Irmak gerekli bilgileri isteyecektir ( ör. FTP erişimi, cPanel erişimi, hosting hesabı bilgileri, WordPress yönetici hesabı ve şifresi vs.). Özer Irmak gerekli bilgileri aldıktan sonra destek hizmetlerine başlayacak ve ilk ayın ücretini tahsil edecek ve 14 gün içerisinde tam olarak ödenen / ödenmesi gereken bir fatura düzenleyecek; Ücret tahsil edilemezse, Özer Irmak hemen destek ve bakım hizmetlerini iptal edecektir.
 • İlk aydan sonraki tüm aylık ücretler, müşterinin kredi kartına tekrarlanan otomatik ücretle (Müşteri, Özer Irmak’ne, kredi kartı bilgilerini ve tekrarlayan aylarda çekim yapabilmesine izin vermesi gerekir) tekrarlanarak yapılacaktır.
 • Özer Irmak tarafından bilgileri verilen Banka hesaplarına EFT / Havale yolu ile de tahsilat yapılabilir.

8 – İptal / Fesih

Müşteri, ödemenin güncel olması koşuluyla, istediği zaman hizmetleri iptal edebilir. İptalden önce yapılmış olan aylık ödemeler için geri ödeme yapılmaz.

Özer Irmak, bir Müşteri ile herhangi bir zamanda, herhangi bir nedenle, önceden bildirilmeksizin yaptığı sözleşmeyi feshetme hakkını saklı tutar ve Müşteri için kaydın adresine elektronik ortamda veya yazılı olarak bir iptal bildirimi sunacaktır.

Pin It on Pinterest

Call Now Button