Bloğunuzdan Para Kazanmanın 30 YoluBloğunuzdan para kazanmanın 30 yolu hakkında bilmek istediklerinizi bu makalede bulacaksınız. Bu yazıda sizlere bloğunuzdan para kazanmanın 30 yolunu 3 aşama(acemi, deneyimli ve profesyonel blogcular) olarak anlatılmaktadır. Bloğundan para kazanmak isteyenler makalemi okumaya devam edebilirler.

İnternette birçok kişi blog kurup para kazanmaya uğraşmaktadır tabiki para kazanabilmek güzel bir şey ancak bu işi tam olarak yapabilmek için bloglardan para kazanma yöntemlerini iyi bilmek gerekir. Bir blogdan para kazanmak için iyi bir tasarıma, yüksek ziyaretçi sayısına ve para kazanma türlerinin bilinmesine bağlıdır bu üç faktör olmadan bloglardan para kazanmak çok zor olmaktadır.

Bloğunuzdan Para Kazanmanın 30 Yolu Hakkında

Günümüzde bloglardan para kazanmak çok önemlidir ancak bir blogdan para kazanabilmek için öncelikle bloglardan hangi yollarla para kazanılır bilmek gerekir işte ben de size bloğunuzdan para kazanmanın 30 yolu isimli bu makaleyi bloglarınızdan ne şekilde para kazanabileceklerinizi bu makalede anlatmaya çalıştım.

Bloğunuzdan Para Kazanmanın 30 Yolu Acemi Blogcular İçin

Bloğunuzdan para kazanmanın 30 yolu bu bölümde acemi blogcuların ne şekilde bloglarından para kazanabilecekleri anlatılmıştır. Bu teknikler basit tekniklerdir. Tecrübe kazandıkça daha üst düzey reklam modellerini kullanarak hem bloğunuza daha fazla trafik çekebileceksiniz hem de daha fazla para kazanabileceksiniz.

1) PPC – Pay Per Click (Tıklama Başına Kazanç): Bu reklam modelinde para kazanmak için bloğunuzda birçok reklam ağı yayınlayabilirsiniz. Ziyaretçileriniz bloğunuza koyduğunuz yazı veya reklam şeklindeki bannerlarınıza tıkladığında tıklama başı belli ücretler kazanırsınız ve kazancınız belli miktarlara ulaşınca da paranızı almaya hak kazanırsınız.

İlgili Siteler: Google Adsense Mynet AdklikBidvertiser Adhood

 

2) CPM – Cost Per Thousand(1000 Gösterim Başına Kazanç): Bu reklam modelinde her 1000 gösterim başına bir para kazanırsınız. Mesela CPM olarak her 1000 gösterim için 2 TL’den anlaştıysanız o zaman her 1000 gösterim için 2 TL. kazanırsınız. Bloğunuz yüksek gösterim seviyesinde ise oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

İlgili Siteler: Exponential

3) Money Widgets(Widgetlar ile Para Kazanma): Bu reklam modelinde bloğunuzda çeşitli widgetların embed kodunu koyarsınız ve o koyduğunuz kodun reklamı için ya gösterim başına ya da tıklama başına para kazanırsınız.

İlgili Siteler: My Travel Money

4) İn-Text Ads.(Metin Reklamları): Bu reklam modelinde bir video izlerken videonun altında kısa bir iki satırlık tanıtım yazısı ile bir web site adresi yazar ve kullanıcı o yazıya tıklayarak o web sitesine yönlendirilir. Bu reklamlar video izleyen kullanıcıları rahatsız ettiği için dikkatli kullanılması tavsiye olunur.

İlgili Siteler: Youtube

5) Parked Domains(Parketmiş Web İsimleri): Bu reklam modelinde elinizde yüksek hitli bir domain var diyelim bu domaini park şirketlerine kiralıyorsunuz ve domaininiz tıklandıkça para kazanıyorsunuz. Elinizde hiti yüksek çok sayıda domain varsa bu reklam modeliyle çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

İlgili Siteler: SedoFabulous

6) Donations(Bağışlar): Bu reklam modelinde insanların faydası için güzel bir blog yapmışsanız bir tane paypal butonu koyarsınız ve insanlar da bloğunuzdaki paypal butonuna tıklayarak size bağışta bulunurlar.

İlgili Siteler: Paypal

7) Affiliate Marketing(Satış Ortaklığı): Bu reklam modelinde ilgili sitelerden almış olduğunuz satış linklerinizi bloğunuzda tanıtırsınız ve ziyaretçileriniz satış linklerinize tıklayıp ilgili ürünü satın alırsa siz de o satış linkinden belli bir oranda komisyon kazanırsınız. İnternette en çok tavsiye edilen para kazanma şeklidir.

İlgili Siteler: Odaklı PazarClickmerkezClickbank

8) Text Link Ads.(Reklam Metin Linkleri): Bu reklam modelinde eğer hiti yüksek bir bloğunuz varsa bloğunuzdaki yazılarınızda yer alan kelimelere reklam alırsınız ve ziyaretçileriniz bu reklam aldığınız kelimelere tıkladığında siz de para kazanırsınız. Yalnız çok sayıda link Google tarafından pek sevilmez o yüzden kelimelerinize reklam alırken dikkatli olun.

İlgili Siteler: Text Link Ads

9) Feed Ads.(Besleme Reklamları): Bu reklam modelinde bloğunuz için bir besleme oluşturur ve bu beslemeye ziyaretçileriniz tıklayıp tarayıcılarına eklerse siz de para kazanırsınız. Ziyaretçiler beslemelere tıklamayı sevdikleri için en çok para kazandıran reklam modellerinden biridir.

İlgili Siteler: Feedburner

10) Paid Surveys and Polls(Anketlerden Para Kazanmak): Bu bölümde üye olduğunuz anket sitelerindeki anketleri doldurarak anket başına para kazanıyorsunuz. Pek tavsiye etmediğim bir kazanç sistemidir.

İlgili Siteler: Survey BeeSurvey YeahPrizerebelSwagbucks

11) Pop-up Ads.(Açılan Reklamlar): Bu reklam modelinde bir bloğa girildiğinde ziyaretçilerin karşısına aniden reklam pencereleri açılır ve ziyaretçilere gösterilir. Bu reklamlar ziyaretçileri çok rahatsız ettiği için kullanılması pek tavsiye edilmez.

İlgili Siteler: Exponential – Rich Partners

12) AudioAds.(Ses Reklamları): Bu reklam modelinde “Bu oyunu kazandınız.” veya “Bedava bir adet ipod kazandınız.” Vb. sesler yoluyla bloğunuza çok güzel trafik çekebilirsiniz. Yalnız her ziyaretçi bu sesleri sevmez o yüzden uzun vadeli projelerinizde kullanmanızı önermiyorum.

İlgili Siteler: Audio AdAds Wizz

13) Article Marketing(Makale Pazarlaması): Makale yazarak hem bloğunuza kaliteli backlink alabilir hem de kendinize kaliteli kazanç potansiyeli oluşturabilirsiniz. Makale yazarak oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz.

İlgili Siteler: MakalecimMakale Hizmetiİyi MakaleYaz KazanMakale Yaz

Bloğunuzdan Para Kazanmanın 30 Yolu Deneyimli Blogcular İçin

Bloğunuzdan para kazanmanın 30 yolu bu bölümde ise daha deneyimli blogcular için bloglarına hem daha fazla trafik çekmek hem de daha fazla para kazanma yöntemleri anlatılmıştır.

14) Direct Banner(Doğrudan Banner): Bloğunuzda tıklamalı veya gösterim amaçlı reklam bannerları yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Joomla veya wordpress sitenize banner eklentileri ile bloğunuza reklam bannerlarını ekleyebilirsiniz. Adsense, click adilla vb. reklam bannerlarını sitenizde yayınlamayı örnek gösterebiliriz. Affiliate gelirlerinizi arttırmak için bloğunuza reklam alabilirsiniz.

İlgili Siteler: Google Adsense – Click Adilla

15) Premium Content(Ücretli İçerik): Bu bölüme örnek olarak SeoMoz sitesini gösterebiliriz. Sitede çok sayıda ücretsiz içerik olmasına karşın daha fazla seo hakkında bilgi edinmek isteyenler aylık ücret ödemek zorundadırlar. Siz de böyle bir sistemi wordpress ile yapabilirsiniz. Wordpresste yazı yazdığınız editörün yanında görünürlük diye bir seçenek var orada herkese açık yazar siz buradaki seçeneği parola korumalı yapıp içeriğiniz için bir şifre belirledikten sonra paypal butonuna tıklanmasını sağlayarak belli bir ücret karşılığında ziyaretçilerinizin epostasına belirlemiş olduğunuz içeriğinizin şifresini yollayabilirsiniz.

İlgili Siteler: Wordpress – Paypal

16) Sponsored Reviews(Sponsorlu Yorumlar): Bu reklam modelinde yorum yaparak para kazanabilirsiniz. Siz de bloğunuza yorum yaptırmak için ufak tefek hediyeler verebilirsiniz. Mesela alexa da bloğunuz yükselsin diye bu yöntemi deneyebilirsiniz.

İlgili Siteler: Sponsored Reviews

17) Sponsored Post(Sponsorlu Yazı): Bu reklam modelinde hangi anahtar kelimelerden bloğunuza link almak istiyorsanız başka bloglarda yapılan yorumlardan size o kelimelerden link verilerek backlink almanız sağlanır.

İlgili Siteler: PayPerPost

18) Theme or Template Sales(Tema veya Şablon Satmak): Bu reklam modelinde bir tema veya şablon yaparak bunları hem ilgili sitelerde satarak para kazanabilir hem de footer kısmına isminizi yazarak kendi reklamınızı yapabilirsiniz.

İlgili Siteler: Studio Press Theme Forest

19) Private Forums(Özel Forumlar): Bloğunuza özel bir forum kurup blogcuların biribirine yardım etmelerini sağlayabilirsiniz. Forumunuzu seçkin ziyaretçileriniz için veya aylık, yıllık bir kazanç sağlamak için kurabilirsiniz.

İlgili Siteler: vBulletinSMF phpBB

20) Site Flipping(Site Satışı):İşe yarar bir web sitesi yaparak (iyi tasarımlı, güzel içerikli, belli bir trafiği olan vb.) özellikli web sitenizi ilgili sitelerde satarak para kazanabilirsiniz. Güzel bir web sitesi sahibi olmanın en kolay yolu size yardımcı olacak insanlar bulabilir ve onlara ayrı ayrı görevler verebilirsiniz. Mesela web sitenin tasarımını birine, içeriklerini başka birilerine yazdırabilirsiniz.

İlgili Siteler: Digital Point FlippaSite Robot

21) Plug-in Sales(Eklenti Satışı): Eğer programcılıktan anlıyorsanız siz de wordpress, joomla vb. içerik yönetim sistemleri için eklentiler yazıp bunları ilgili sitelerde satarak para kazanabilirsiniz. Günümüzde en çok wordpress ve joomla kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu içerik yönetim sistemleri için eklenti yazarak iyi bir gelire sahip olabilirsiniz.

22) Email Newsletter(E-Posta Haber Bülteni): Bloglara e-posta bülteni formu eklemek bugünlerde çok popülerdir. Bu sayede kendinize e-posta listesi oluşturup bloğunuza yüksek trafik çekebilir veya yüksek satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Siteler: AWeber – GetresponseMail Chimp

23) Ebook Sales(E-Kitap Satışı): Uzman olduğunuz bir konuda çeşitli makaleler yazıp bunları e-kitap haline getirdikten sonra alışveriş sitelerinde satarak para kazanabilirsiniz.

İlgili Siteler: E-Junkie Clickbank Odaklı Pazar

24) Freelance Work(Serbest İş): Serbest bir iş yaparak (danışmanlık, yazarlık, tasarım vb.)para kazanabilirsiniz. Serbest iş yaparken mutlaka kendinize bir blog kurarak uzmanı olduğunuz konulardan bahsedin ve ziyaretçilerinize portföylerinizi sunun. Bloğunuzun ziyaretçilerine güçlü yönlerinizi gösterin.

İlgili Siteler: E-Junkie – Bionluk Sadeceon

25) Membership Site(Üyelik Sitesi): Kendinize üyelik sistemli bir web sitesi yapıp internet kullanıcılarının web sitenize (haber bülteni, forum vb. sitelerinize) kayıtlı olmalarını sağlayıp ziyaretçilerinize hem aradıkları konularda yardımcı olabilir hem de satış yaparak para kazanabilirsiniz.

İlgili Siteler: Wishlist

Bloğunuzdan Para Kazanmanın 30 Yolu Profesyonel Blogcular İçin

Bloğunuzdan para kazanmanın 30 yolu bu bölümde yer alan reklam türleri daha çok profesyonel blogculara hitap etmektedir. Profesyonel blogcular bloglarına yüksek trafik çekmeyi bilen ve iyi bir gelire sahip olan blog yazarlarıdır.

26) Job Boards(İş İlanları): Büyük bloglar ve blogcular büyük paraları kazanmanın sırrının iş ilanlarında olduklarını gördüler. Mesela probloggers iş ilanı sitesi aylık bir para karşılığı sizin iş ilanınızı sitesinde 30 gün boyunca yayınlar.

İlgili Siteler: JobThread Web ScribbleSimply Hired Job Matic Jobbex

27) Event Sponsors(Etkinlik Sponsorluğu): Herhangi bir etkinliğe sponsor olarak hem bloğunuza yüksek trafik çekebilir hem de gelirinizi arttırabilirsiniz. Mesela xticaret sitesinde bazı sponsorları görmektesiniz o sponsorlar da xticaret sitesinin bir takım giderlerini karşılayarak hem kendilerine ziyaretçi çekiyorlar hem de bu sayede gelirlerini arttırıyorlar.

28) Selling or Renting a Single Page(Sayfa Kiralama veya Satma): Bugünlerde az kullanılan ve yapılması zor işlerden bir tanesidir. İyi bir trafiğe sahip olan ve pageranki yüksek olan bloglar kendi sayfalarını veya mesajlarını belli bir ücret karşılığı kiralar veya satarlar.

29) Marketplaces(Pazaryerleri): Siterobot sitesi iyi bir pazaryeri sitesidir. Bu sitede çok çeşitli ürünler (web sitesi, domain vb.) satabilirsiniz.

30) Hardcover Book(Kitap Cildi): Kendi kitabınızı kendiniz hazırlayarak ilgili sitelerde satıp gelirinizi arttırabilirsiniz. Bazı yayıncılar hiçbir çaba sarfetmeden bloglardan kitap yazmaktadırlar.

İlgili Siteler: Blurb Lulu Self Publishing iUniverse

Bu makalede sizlere bloğunuzdan para kazanmanın 30 yolu hakkında bilgiler verdim bundan böyle artık sizler de bloğunuzdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Call Now Button