Blog YazarlığıGünümüzde blog yazarlığı çok önemli bir yer tutmaktadır bunun en büyük nedeni de artan internet kullanıcı sayısının kendi bloglarından para kazanma isteğidir.

Blog yazarlığı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu bildiğiniz bir konuda makale yazma gereğidir tabi konuyu bilmek de yetmiyor iyi bir anlatım da şart tabi bilmediğiniz konularda da makaleler yazmak isteyebilirsiniz ancak bunun için öncelikle hangi konuda makale yazmak istiyorsanız o konu hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız ve kendinizi o konu hakkında bilgilendirmeniz gerekir zira çeşitli sitelerden alıntı yaparak özgün yazılar yazılamaz kendi yorumlarınızı da yazacağınız makalelere katmanız gerekir.

Blog Yazarlığı Yapmanın Faydaları

– Teknik bilgi gerektirmez yapması kolaydır,
– İş kurabilirsiniz,
– İş bulabilirsiniz,
– Kariyer yapabilirsiniz,
– Popüler olabilirsiniz,
– Markalaşabilirsiniz,
– Para kazanabilirsiniz.

Satış ortaklığı (affiliate marketing) işiyle uğraşanların makale yazarken yaptıkları en büyük hata hemen iki satır yazı yazıp satış linklerini (tıkla-incele) veya (tıkla-satın al) gibi kelimelere bağlayıp satış yapma isteğidir bu şekilde satış yapamazsınız internet kullanıcıları bloğunuzdan bir ürün almadan önce alacakları ürünün kendilerine ne fayda sağlayacaklarını bilmek isterler bu nedenle makale yazarken öncelikle hangi konuyla ilgili satış yapacaksınız o konuyu ayrıntılı bir şekilde açıklayıp makalenin en sonuna da satış linkinizi istediğiniz bir kelimeye bağlayıp satış yapacağınız ürününüze yönlendirmeniz daha iyi olur birçok blog yazarı kendi makalelerini yazmak yerine çeşitli makale sitelerinden hazır makaleleri kendi bloglarında kullanmaktadır bu şekilde de satış ortaklığı(affiliate marketing) işinden de para kazanabilirsiniz peki ya sizin aradığınız konuyla ilgili bir makale bulamazsanız ne yapacaksınız? O zaman da birilerine parayla yazdırmak zorunda kalacaksını bu durumlarla karşılaşmamak için mutlaka kendiniz de makale yazmayı bilmeniz gerekir.

Blog Yazarlığı Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

– Makaleniz kesinlikle özgün bir içeriğe sahip olmalı başka yerlerden kopyala-yapıştır yapmayınız. Google vb. arama motorları kopya içerikleri ağır bir şekilde cezalandırmaktadır.
– Makalelerinizin başlıklarını ve açıklamalarını etkileyici bir şekilde yazın örneğin seo tekniklerini öğrenmenin yolları değil de seo tekniklerini öğrenmenin en kolay 3 yolu gibi başlıklar kullanın.
– Makalelerinizi konuşma dilinde ve akıcı bir Türkçe ile yazınız.
– Makalelerinizde ürün tanıtımı yapıyorsanız ürününüzle ilgili resimlerini de kullanın.
– Makalelerinizde noktalama işaretlerine dikkat ediniz.
– Makalelerinizden kendi bloğunuzun diğer sayfalarına ve makalelerinizin konusuna uygun diğer web sitelerine linkler verin.
– Arama motorlarında hangi anahtar kelimelerle yükselmek istiyorsanız makalenizin başlığını da ona göre seçin.
– Bloğunuzu hızlı indekslettirmek için makalelerinizin linklerini önce google search console servisine ekleyin ardından facebook, twitter ve linkedin gibi sosyal medya sitelerinde paylaşın bu sayede makaleleriniz daha hızlı indekslenecektir.

– Makalelerinizde aşırı şekilde anahtar kelime kullanmayınız. Anahtar kelime yoğunluğunuz %3-%5 arasında olmalıdır. Anahtar kelimelerinizi koyu puntoyla ve italik(eğik) olarak gösterin.

– Blog yazarlığı konusunda profesyonel olmanın en iyi yolu devamlı araştırmalar yapmak ve arama motorlarının yeni çıkan algoritma değişikliklerini takip etmekten geçmektedir.

İnternette gerçekten blog yazarlığı ile para kazanmak istiyorsanız kendinizi mutlaka geliştirmelisiniz. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece internetten de her zaman para kazanabilirsiniz.

İçerik editörlüğü eğitim seti ile siz de şimdi profesyonel bir blog yazarı olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Call Now Button