SEO Nedir ve Nasıl YapılırSEO Nedir?

SEO kelimesi, İngilizce olan Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır ve anlamı arama motoru optimizasyonu demektir. Peki nedir bu seo (arama motoru optimizasyonu) derseniz size basit bir şekilde anlatayım. SEO, arama motorlarının anladığı bir çeşit dildir nasıl ki bir İngilizle konuşmak için İngilizce bilmek veya bir Fransızla konuşmak için Fransızca bilmek gerekiyorsa arama motorlarıyla da iyi anlaşıp üst sıralara çıkmak için seoyu iyi bir şekilde bilmek gerekir.

Günümüzde website sahipleri arama motorlarında üst sıralara çıkmak için seo uzmanlarına çok para öderler halbuki biraz çabayla ve biraz da istekli olunması halinde seo öğrenmek son derece kolaydır bir insan bir konuyu öğrenmek istedikten sonra biraz çabayla çok rahat öğrenebilir ancak seoyu öğrenecekseniz öncelikle seoyu biraz tanımanız lazım bunun için de seonun çalışma mantığını bilmelisiniz.

Arama motorları optimizasyonu işlemleri tüm arama motorlarının ortak dilidir bu dili öğrenmek için bir takım işlemlerin nasıl ve hangi sırada yapıldığını iyi bilmeniz gerekir. SEO için bir takım konuları öğrenmeniz gerekir birazdan size bu konulardan bahsedeceğim.

SEO Türleri Nelerdir?

SEO türleri; site içi seo, site dışı seo ve black hat seo olmak üzere üçe ayrılır;

Site İçi SEO Teknikleri: Websitesi içerisinde yapılan birtakım seo ayarlarıdır. Site içi seo teknikleri olarak makale içi linklemeler, site haritası oluşturma, robots.txt dosyasını oluşturma, sef yani linklerin arama motorları dostu haline getirilmesi gibi birtakım örnekler verebiliriz.

Site Dışı SEO Teknikleri: Başka sitelerden kendi sitemize verilen link teknikleridir kısaca biz buna backlink almak diyoruz. Sİte dışı seo teknikleri olarak sosyal medya sitelerinde paylaştığımız makale linkleri, başka sitelerde makale yazarak kendi sitemize verdiğimiz linkler gibi birtakım örnekler verebiliriz.

Black Hat SEO Teknikleri(Hileli Teknikler): Bir websitenin arama motorlarında hızla yükselebilmesi için yapılan birtakım hileli seo teknikleridir. Black hat seo teknikleri olarak hacklink, arama motorlarına ayrı ziyaretçilere ayrı farklı sayfalar göstermek, makalelerin konusuyla ilgili olmayan anahtar kelimeler kullanmak gibi örnekler verebiliriz.

SEO Nasıl Yapılır?

Seo, websitelerine internet üzerinde arama motorlarına karşı nasıl davranması gerektiğini anlatan bir dildir. Bir websitesi açılırken öncelikle websitenin alt yapısı seo için uygun hale getirilmeli ardından da doğru tekniklerle seo uygulanmalı arama motorları optimizasyonu işlemlerini uyguladıktan sonra websitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için sabretmeniz gerekir. Sabredemeyen bazı insanlar ne yazık ki seo işlemlerini uygularken bir takım hilelere başvururlar bunun sonucunda da arama motorları o websitelerine bir takım cezalar verir bu cezalar kimi zaman sıra kaybedilen hafif cezalar olabilirken kimi zaman da arama motorlarından tamamen atılmaya kadar çok ağır cezalar da olabilmektedir bu yüzden seo uygularken arama motorlarının algoritma değişikliklerini takip etmelisiniz ve buna göre seo işlemlerini uyguladıktan sonra da websitelerinizin üst sıralara çıkması için sabretmelisiniz.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi seo teknikleri yaparken öncelikle mobil uyumlu bir tema seçilir ardından linkler arama motorları dostu haline getirilir, wordpress seo eklentileri kurulup ayarları yapılır, site haritası oluşturulur, robots.txt dosyası oluşturulur ve daha pekçok site içi işlemler uygulanır.

Ziyaretçilerin websitelerinde daha uzun süre kalmalarını sağlamak için de makalelerin alt kısmına benzer yazılar eklentisi kullanılır, makalelerde videolar yayınlanır, breadcrumb dediğimiz navigasyon menü sistemi kullanılır ayrıca websitelere daha fazla trafik çekmek için viral yani ilgi çekici makaleler yazılır, makalelerin üst ve alt taraflarına sosyal medya ikonları yerleştirilir.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı seo tekniği olarak size daha önce bahsetmiş olduğum backlink alma tekniklerini uygulamak için domain yani alan adınızın en az 3 aylık olmalı eğer yeni alınmış bir alan adına hemen backlink alım teknikleri uygulanırsa arama motorları tarafından cezalandırılabilirsiniz aslında backlink alımı için öyle çok şey yapmanıza gerek yok eğer makaleleriniz ilgi çekici olursa ve makalelerinizde sosyal medya ikonlarını kullanırsanız ziyaretçileriniz makalelerinizi başka sitelerde paylaşarak en doğal backlinkleri elde etmiş olursunuz bununla birlikte devamlı yazdığınız makalelerinizi sosyal medya sitelerinde, forum sitelerinde ve başka bloglarda paylaşarak kendi sitelerinize kaliteli backlinkler alabilirsiniz.

Backlinkler seo açısından eskisi kadar değerli değildir eskiden backlinkleri fazla olan websiteleri arama motorlarında ilk sayfalara çok kolay bir şekilde çıkabiliyordu ancak günümüzde çok sayıda değil daha çok web sitelerin konusuyla alakalı web sitelerden alınan kaliteli backlinklerle birlikte kaliteli içeriklerle ancak ilk sayfalara çıkılabilmektedir.

Black Hat SEO Nasıl Yapılır?

Black hat seo tekniklerine kısaca hileli seo teknikleri denmektedir. Eskiden black hat seo çok işe yaramaktaydı ancak günümüzde arama motorları algoritmalarını iyi bir şekilde geliştirmeye devam ettikleri için yapılan bu hileli seo tekniklerini daha rahat anlayabilmektedirler bu yüzden arama motorlarında hızla yükselmek için kesinlikle bu tür hileli seo işlemlerini uygulamamalısınız kesinlik hiç kimseye black hat seo tekniklerini önermiyorum her zaman söylediğim bir sözüm vardır çabuk yükselen çabuk düşer bu yüzden websitelerinize doğal seo tekniklerini uygulayıp websitelerinizin arama motorlarında yükselmesi için sabretmelisiniz.

SEO İçin Neler Yapılır?

SEO için öncelikle websitesine uygun bir domain(alan adı) seçilir ve ardından site içi seo işlemleri olarak seo uyumlu makale yazmak, siteye yerleştirilmiş olan görsellerin optmizasyonu, sayfaların birbirine uyumluluğu, websitelerini mobil uyumlu hale getirme gibi bir takım standart seo ayarları yapılır.

Websitelere trafik çekmek için de site içi seo işlemlerinden sonra site dışı seo işlemleri uygulanır bu işlemler de daha çok backlink alımıyla ilgilidir. Websitelere uygun backlink alımları yapılırken zararlı backlinkler de önlenmeli bu yazılanlar gibi bir çok işlem websitesi üzerinde zaman dilimlerine yayarak yapılmalıdır.

SEO Analizleri

Eskiden web sitelerinin değeri pagerank sistemiyle ölçülürdü yani websitelerinin sayfa kalite puanı ile ölçülürdü ancak pagerank sisteminin çok kolay manipüle edilebilmesi dolayısıyla google pagerank sistemini tamamen kaldırmıştır. Günümüzde pagerankin yerine artık trustrank kullanılmaktadır. Trustrank sizin websitenize uyguladığınız seonun arama motorlarına karşı güven derecesini gösteren bir puanlama sistemidir. Trustrank değerini arttırmak için doğal seo teknikleri uygulanmalıdır.

Arama motorları optimizasyon işlemlerinde yapmanız gerekenler şunlardır;

– Uygun bir domain(alan adı) seçmek
– Marka mı yoksa seo çalışması mı yapılacağına karar vermek
– Site içi seo işlemlerini uygulamak
– Site dışı seo işlemleri uygulamak
– Sitenizin durumunu sürekli takip etmek
– Sitenizin üst sıralarda gözükmesi için sabretmek

Bu makalede seo nedir ve nasıl yapılır? Sorusuna cevap vermeye çalıştık umarım yazımız sizin için faydalı olmuştur. Sizin de bu makalede gördüğünüz gibi eğer isterseniz seoyu(arama motoru optimizasyonu) işlemlerini öğrenip kendi sitelerinize uygulayabilir ve bu sayede web sitenize binlerce ziyaretçi çekerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Call Now Button